Składzik narzędziowy w ogrodzie – co warto o nim wiedzieć?

Szopa w ogrodzie pozwoli nam zachować porządek i utrzymać wszystkie narzędzia w doskonałym stanie. Pozostawianie ich na zewnątrz naraża je na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych, co znacznie skraca ich przydatność do użycia. Pomysłowo zaaranżowany budynek może być też interesującym elementem wystroju, o ile tylko dopasujemy go do stylu, w jakim utrzymany jest nasz ogród. Aby konstrukcja prezentowała się jeszcze ładniej, przy jej ścianach warto posadzić pnącza. Przede wszystkim jednak musi być funkcjonalna. Wydzielmy w niej miejsce na nasze narzędzia, tak aby nie były składowane w nieładzie. Wykorzystajmy ściany oraz drzwi do wieszania rozmaitych sprzętów. Nie pozwólmy, żeby szopa zmieniała się w ciemny i brudny składzik niepotrzebnych rzeczy, z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystamy. Niech wszystkie przedmioty mają swoje wieszaki albo spoczywają bezpiecznie na półkach. Jeśli tylko przestrzeń nam na to pozwoli, możemy przygotować wygodne stanowisko do pracy w altance narzędziowej lub w jej okolicy. Przesadzanie czy pielęgnacja roślin w takich warunkach będzie prawdziwą przyjemnością.

W składziku powinno się znaleźć miejsce nie tylko na sprzęt ogrodniczy. Wieszanie narzędzi na ścianach i stojakach pozwoli nam wygospodarować odrobinę przestrzeni na szafkę czy komodę. A te przydadzą się na ubrania oraz do przechowywania cebul, nasion, doniczek i nawozów. Możemy również wykorzystać zewnętrzne ściany szopy, montując na nich wieszaki służące na przykład do suszenia kaloszy. Aby nie robić bałaganu w całym ogrodzie, warto też wydzielić miejsce na brudne prace, czyli mycie ubłoconych motyk, grabi, szpadli oraz butów.

Jeżeli w ogrodzie mamy wystarczająco dużo miejsca, rozważmy postawienie obok siebie dwóch niewielkich budynków. Jeden powinien mieć solidne zamknięcie, abyśmy mogli bezpiecznie przechowywać w nim cenne sprzęty i narzędzia. Drugi zaś warto zaprojektować z oknami i wyposażyć w wygodny stół roboczy przydatny podczas wysiewania, sadzenia i pielęgnacji roślin. Należy też wiedzieć, że dysponując większą przestrzenią, nie musimy przeznaczyć jej na rozległe wnętrze szopy. Warto przedłużyć dach budynku poza jego boczną ścianę i oprzeć na dwóch filarach. W ten sposób wygospodarujemy miejsce do przechowywania drewna lub większego sprzętu czy na montaż stołu, który pozwoli nam wykonać prace pielęgnacyjne na świeżym powietrzu, chroniąc przed deszczem i silnym słońcem. Natomiast jeśli w niewielkim ogrodzie obawiamy się, że duża altanka narzędziowa będzie zbyt przytłaczająca, wówczas możemy umieścić ją w narożniku ogrodu, ale przede wszystkim – zbudować ją z tych samych materiałów co ogrodzenie oraz pomalować na taki sam kolor. Dzięki temu wkomponuje się w otoczenie i nie będzie stanowiła głównego, przyciągającego wzrok punktu ogrodu. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do skonstruowania naprawdę małego składzika, upewnijmy się, że przez jego drzwi będzie można swobodnie wnieść sprzęt, na przykład kosiarkę czy grill.

Należy wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są proste szopy wykonane ze sztucznych tworzyw. Ich koszt z reguły jest niewielki, jednak jeśli chcemy, aby altanka narzędziowa służyła nam przez lata (a przy tym znacznie atrakcyjniej się prezentowała), zainwestujmy w konstrukcję z wyższej jakości materiału, najlepiej z drewna. Możemy kupić ją w całości, w częściach lub zrobić samodzielnie. Bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujemy, pamiętajmy o odpowiedniej impregnacji składzika. Jeśli brakuje nam umiejętności, aby samemu wykonać plan szopy, poszukajmy go w internecie.

I trzeba też pamiętać o tym, że nie ma jednego sposobu na budowę składzika narzędziowego. Wybór budulca i poszczególne etapy pracy, zależą od naszych potrzeb, więc od planu konstrukcji. W taki oto sposób należy postawić szopę (krok po kroku):

1). Szopa, której powierzchnia nie przekracza 35 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. Zamiar postawienia większej konstrukcji należy zgłosić w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym.
2). Budowę zacznijmy od wyznaczenia miejsca i wytyczenia krawędzi składzika. Następnie przygotujmy fundamenty – nie poleca się budowy szopy bezpośrednio na wyrównanej ziemi, dlatego też rozłóżmy na niej betonowe płyty lub belki.
3). Kolejnym krokiem jest wykonanie podłogi. W tym celu warto użyć trwałego materiału. Do następującej potem budowy ścian możemy wykorzystać belki, arkusze z drewna czy płyty pilśniowe. Pamiętajmy o zostawieniu otworu na drzwi oraz ewentualne okna.
4). Dach najłatwiej zrobić z blachy lub płyt drewnianych pokrytych papą – najlepiej montując go pod kątem (aby nie zalegał na nim śnieg i woda opadowa swobodnie odpływała). Możemy też umieścić przy nim rynnę. Na koniec wstawmy okna i drzwi.

1 thought on “Składzik narzędziowy w ogrodzie – co warto o nim wiedzieć?

  1. Sztuka to jest utrzymać porządek w składziku na narzędzie. Zawsze jest jakieś narzędzie, którego nie można znaleźć i trzeba wywrócić do góry nogami całe pomieszczenie.

Comments are closed.