PVC jako szybki sposób na odmianę kuchni

PVC spienione i twarde to jedne z najchętniej wykorzystywanych w przemyśle tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie również na etapie wykańczania wnętrz i to zarówno pod kątem czysto praktycznym, jak i ozdobnym. Dziś chcemy podpowiedzieć, do czego PVC przydaje się w kuchni i jak za jego pomocą szybko i niedrogo odmienić styl wnętrza.

Panele z PVC na ścianę

Z polichlorku winylu wykonuje się m.in. panele dekoracyjne. Służą one przede wszystkim do wykańczania za ich pomocą ścian i sufitów w różnych pomieszczeniach. Mogą mieć na sobie nadrukowane rozmaite wzory, a nawet mieć wytłoczony wzór 3D (np. imitujący cegiełkę lub płytki). Architekci lubią sięgać po to rozwiązanie zwłaszcza w przypadku kuchni. Panele z PVC położone na stare kafelki zakrywają niemodne wzory płytek ściennych bez potrzeby kucia i układania ich na nowo. Dzięki temu zyskać można sporo czasu, ale też wysiłku oraz pieniędzy. Panele z PVC łatwo też utrzymać w czystości, do tego są odporne w wysokim stopniu na wodę czy tłuszcz. Nadają się więc idealnie jako ochrona ściany między blatem a szafkami.

Wykładzina podłogowa PVC

Wykładzina PVC, tak zwane gumoleum, mogło się wydawać reliktem przeszłości. Widywano je na podłogach raczej w latach 80., później zaczęto sięgać głównie po płytki i panele. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmienia! Wykładziny znów doceniane są jako niedrogi i prosty sposób na szybką metamorfozę. Ich położenie zajmuje znacznie mniej czasu niż estetyczne ułożenie paneli, płytek czy parkietu. Co więcej, gumoleum w kuchni to opcja nad wyraz praktyczna. Brak w nim jakichkolwiek zakamarków, w które mogą wnikać zanieczyszczenia, a podłoga nie będzie absorbować wody i tłuszczu, tak jak działoby się to z drewnem. Warto również zaznaczyć, że sprzedawane dziś wykładziny są naprawdę dobrej jakości i nie przypominają tych dostępnych za czasów PRL.

PVC spienione w meblarstwie i nie tylko

PVC dzieli się na twarde oraz spienione. Te ostatnie stosowane jest na szeroką skalę m.in. w branży reklamowej, ze względu na bycie idealnym podłożem drukarskim. Nie jest to jednak jedyna branża, która doceniła PVC spienione. Również we wnętrzach naszych mieszkań często spotkamy się z tym materiałem. Mowa tu m.in. o sufitach podwieszanych czy też wypełnieniach drzwi i okien. Wszystkie te rozwiązania stosuje się także w naszych domowych kuchniach. PVC spienione bywa też użyte do produkcji mebli, jednak nie do frontów, a ich tylnych ścianek. Jak widać PVC spienione i twarde może posłużyć do szybkiej odmiany wyglądu kuchni, zapewniając ładny efekt za niewielkie pieniądze.