Magazynów jest dwukrotnie więcej, a ciągle powstają nowe inwestycje

Jak pokazują dane CBRE, powierzchnia magazynowa w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się. Aktualnie wynosi 24,7 mln mkw. – już po I kwartale 2022 roku. Z kolei na etapie budowy jest prawie dwa razy więcej magazynów niż przed rokiem. Mimo że hal produkcyjnych i magazynów jest dużo, nadal nie zaspokajają one popytu.

Podaż a popyt – liczba magazynów rośnie, ale wciąż jest ich za mało

Mimo że powierzchnia magazynów w budowie w Polsce podwoiła się, to nadal jest jej za mało. Sektor cały czas rozwija się, popyt rośnie, ale trzeba też zwrócić uwagę, że rosną także koszty budowy i utrzymania magazynów, co może oddziaływać na spadającą podaż, która wciąż będzie rosnąć, ale jednak wolniej.

Z kolei czynsze wzrosły średnio o 5-15 proc. w ciągu roku, a analitycy przewidują kolejne podwyżki. Zainteresowanie magazynami jednak rośnie w całej Polsce – jest popyt nawet na powierzchnie magazynowe w Lublinie, Szczecinie czy Toruniu albo Lublinie, czyli w lokalizacjach do tej pory budzących mniejsze zainteresowanie.

Magazyny na wynajem – Lublin

Jednym z miast, które zyskuje popularność na rynku magazynów, jest Lublin. Przez miasto biegną trzy drogi ekspresowe i międzynarodowe – S12 (E373) z Puław do Piask, S17 (E372) z Warszawy do Piask oraz S19 jako obwodnica zachodnia. Dobre położenie oraz połączenia komunikacyjne sprawiają, że inwestorzy chętnie budują tu nowe obiekty. Wymieńmy przykładowe inwestycje, które zrealizowano w tej lokalizacji – m.in. Centrum Logistyczne Tokarska o pow. 35 000 mkw., Centrum Logistyczne Vetterów o pow. 6500 mkw. czy Go East Lubelskie Centrum Logistyczne o pow. 6335 mkw.

Rosną koszty budowy magazynów

Jednak podaż może zacząć spadać ze względy na wysokie koszty budowy i utrzymania magazynów – w Lublinie, Wrocławiu czy Warszawie. Jak wspomnieliśmy, w I kwartale 2022 roku powierzchnia magazynowa w Polsce wyniosła nieco ponad 24,7 mln mkw. Był to kolejny rekord, gdyż powstało jej więcej niż rok wcześniej. Jednak kluczowe znaczenie mają też rosnące koszty budowy.

Szacuje się, że wzrosły one o ponad 20 proc. w 2021 roku, a teraz na pewno czekają nas kolejne podwyżki. Dodatkowym problemem jest mniejsza dostępność surowców z Ukrainy i Rosji, co też wydłuży czas budowy magazynu. Przewiduje się, że mogą pojawić się kłopoty z rozpoczęciem nowych inwestycji, ich realizacją w krótkim terminie i na czas. Dodatkowo poziom pustostanów w I kwartale 2022 roku był bardzo niski – wyniósł 3,4 proc. Wszystko to oznacza, że może dojść nawet do luki w podaży magazynów i hal produkcyjnych – w Lublinie, Poznaniu, w całej Polsce.