Oszczędzanie energii elektrycznej

Ludzkość nie może żyć bez energii. Energia jest częścią życia człowieka od czasu, gdy człowiek odkrył energię ognia. Na każdym etapie rozwoju historycznego komplikacja działalności gospodarczej i chęć poprawy standardu życia nieuchronnie prowadziły do braku energii [1]. Nie można już wyobrazić sobie życia bez energii elektrycznej. Elektryczność opanowała wszystkie sfery ludzkiej działalności: przemysł i rolnictwo, naukę i kosmos, naszą codzienność. Tak szeroki rozkład tłumaczy się jego specyficznymi właściwościami: zdolnością do przekształcania się w praktycznie wszystkie inne rodzaje energii (cieplną, mechaniczną, dźwiękową, świetlną itp.); zdolność do stosunkowo łatwego przenoszenia na duże odległości w dużych ilościach; ogromne prędkości procesu elektromagnetycznego, zdolność do kruszenia energii i kształtowania jej parametrów (zmiany napięcia, częstotliwości). Problem energii i zasobów energetycznych był i pozostaje jednym z najważniejszych globalnych problemów, którego rozwiązaniem są zainteresowane wszystkie narody, wszystkie kraje świata.Kwestia oszczędzania zasobów energetycznych jest dziś szczególnie dotkliwa i dotyka każdego z nas . Trzeba wprost powiedzieć, że tania energia się kończy. Jeśli chcemy płacić mniej, musimy oszczędzać. Powinno to dotyczyć wszystkich. Niestety większość energii zużywanej przez człowieka jest zamieniana na bezużyteczne ciepło ze względu na niską efektywność wykorzystania dostępnych zasobów energetycznych.

Główne kierunki i metody oszczędzania energii

Oszczędność energii elektrycznej: wymiana żarówek na energooszczędne (świetlówki, świetlówki kompaktowe, LED), przy użyciu urządzeń energooszczędnych.

Oszczędność ciepła: ograniczanie strat ciepła, stosowanie materiałów energooszczędnych w budowie i modernizacji budynków, montaż konstrukcji okiennych i drzwiowych energooszczędnych.

Oszczędność wody: instalowanie wodomierzy, używanie wody tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, instalowanie spłuczek toaletowych z możliwością wyboru intensywności odpływu wody, instalowanie automatycznych regulatorów przepływu wody.

Sposoby na oszczędzanie energii, z których każdy powinien korzystać w życiu codziennym.

Jeśli używasz czajnika elektrycznego, nie jest konieczne napełnianie go po brzegi przed gotowaniem. Wlej tyle, ile potrzebujesz teraz. Gospodarstwa domowe nadal będą go zakładać, aby ponownie się rozgrzać. I znowu uzyskasz dodatkowe zużycie energii. Moc czajnika to zwykle 1,5-2 kW. Jest to znaczący wkład w miesięczne zużycie energii.Jeśli korzystasz z kuchenki elektrycznej, powinieneś wiedzieć, że wybierając naczynia, które nie odpowiadają wymiarom kuchenki, traci się 5-10 procent energii, naczynia z zakrzywionym dnem „ukraść” do 40-60 proc. Tak więc dno naczynia powinno być równe i dopasowane do średnicy palnika, pamiętaj, że szybkie odparowanie wody podczas gotowania wydłuża czas gotowania o 30 procent. Po zagotowaniu płynu należy zmniejszyć moc dostarczaną do palnika.
Przy wymianie zwykłych lamp na energooszczędne jest jedna wada, szybko się wypalają z powodu ciągłego włączania i wyłączania, dlatego muszą być umieszczone w wejściach, gdzie będą się stale palić i wyłączać tylko wtedy, gdy nie są potrzebne. Należy również odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, gdy nie są używane. Stosując się do tych wskazówek, zaoszczędzisz pieniądze, ale także efektywnie wykorzystasz energię, a także ochronisz przyrodę i otaczający Cię świat.