Skrzydła drzwiowe i ich zawiasy

Zakup drzwi jest przyjemnym. Dom przyjmuje nowe wyposażenie. Jest też niestety dość kłopotliwe. W zamieszaniu wyboru projektu i odcieni kolorów często zapominamy o tak małym, ale ważnym elemencie konstrukcyjnym. Nowe skrzydło drzwiowe to istotna część kompletu wyposażenia drzwi.

Skrzydła drzwiowe też składają się z wielu elementów i różnych materiałów. Bardzo ważnym składnikiem są zawiasy.

Zawiasy drzwi zapewniają płynny przebieg otwierania drzwi i utrzymują skrzydło w pionie, nie pozwalając mu zmieniać pozycji. Dlatego na ich wybór należy zwrócić nie mniej uwagi niż na zakup samych drzwi.

Różnorodność typów i modeli zawiasów do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych może onieśmielić każdego nabywcę. Na półkach supermarketów budowlanych i sklepów z narzędziami prezentowane są różnorodne modele.
Dlatego przed każdym, kto przychodzi do sklepu, pojawia się pytanie, Jak wybrać zawiasy do drzwi wewnętrznych? Czy warto kupować drogie wyposażone w bogate funkcje produkty? Czy wystarczą najtańsze i najprostsze?

Najczęściej stosowane są uniwersalne zawiasy wpuszczane. Są to dwie płyty na mechanizmie zawiasowym, jedna z płyt jest przymocowana do skrzydła, a druga do ramy drzwi. Aby zainstalować ten typ zawiasu, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie gniazd w drzwiach i na ościeżnicy.

Zawiasy trzpieniowe składają się z dwóch części, z których każda ma kołki. Jedne są wkręcone do skrzydła drzwi, a drugie do futryny.

Jednymi z najlepszych zawiasów do drzwi wewnętrznych są zawiasy kryte. Pozwalają one na otwarcie drzwi na 180 stopni. Zawiasy są niewidoczne w pozycji zamkniętej. Ukryte zawiasy do drzwi wewnętrznych można regulować w trzech płaszczyznach.

Jeśli chcesz zapewnić kontrolowane samozamykanie, warto kupić zawiasy drzwiowe z samozamykaczem do drzwi wewnętrznych. Takie produkty są kombinacją trzech urządzeń współpracujących ze sobą. Zapewniają one automatyczne zamykanie skrzydła z regulowanym zwalnianiem i umożliwiają zablokowanie drzwi w pozycji zamkniętej.

Lekkie drzwi wewnętrzne są zwykle instalowane na dwóch zawiasach, ale do montażu cięższych skrzydeł mogą być potrzebne trzy zawiasy, a w skrajnych przypadkach więcej punktów podparcia.

Nie wystarczy kupić trwałe i odporne na zużycie zawiasy do drzwi wewnętrznych, konieczne jest również ich prawidłowe zainstalowanie. Jakość instalacji wpływa na całą konstrukcję drzwi. Dlatego najlepiej powierzyć profesjonalistom zawiasy i montaż całej jednostki drzwiowej.