Jaką szafę pod zabudowę wybrać?

W obecnej architekturze znajdziemy wiele wnęk gotowych do zagospodarowania na szafy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest idealne dopasowanie wielkości szafy do wnęki i stworzenie sporej przestrzeni na garderobę, obuwie, bieliznę, ubrania i wszystko, o czym tylko pomyślimy. Szafy pod zabudowę doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych, gdzie konieczne jest zorganizowanie wielu półek na dziecięce ubranka i zabawki. W pokojach dziennych i sypialniach, a nawet łazienkach, gdzie coraz częściej widuje się szafy wnękowe wykonane z odpornych na wilgoć i temperaturę materiałów.

Jednym z najbardziej ekonomicznych, lecz wielkich gabarytowo rozwiązań są szafy garderobiane. Należą do tańszych opcji tworzonych z gotowych projektów. To opcja dla rozsądnych i nieco mniej majętnych. Nie jest złym pomysłem skorzystanie z gotowych rozwiązań, szczególnie gdy dysponujemy wyjątkowo sporą przestrzenią możliwą do zagospodarowania przez gotowe wnękowe szafy garderobiane.

Szafy do sypialni najlepiej jest tworzyć z dodatkami luster czy innymi wykończeniowymi materiałami, które pomogą dopasować wygląd do całokształtu sypialnej aranżacji. Te do pokojów dziecięcych zaopatrujemy w większą ilość półek, dzięki czemu łatwiej będzie chować tam rzeczy o mniejszych gabarytach.

Szafy pod zabudowę można otwierać na różne sposoby. Skorzystać z klasycznej uchylnej opcji lub z drzwi montowanych na prowadnicach i harmonijkowych. Drzwi dopasowujemy do wielkości planowanej pod zabudowę wnęki. Gdy nie jesteśmy pewni wykonania dobrych pomiarów powinniśmy poprosić specjalistę o ich dokonanie. Tego, który później wykona dla nas szafę wedle poddanego mu projektu.

Istotnym elementem konstrukcyjnym szaf wnękowych są wspomniane prowadnice, drzwi i sposób wysuwania szafek. Gwarantując sobie pełen wysuw szafek, musimy mieć świadomość, że koszt wykonania szafy we wnęce będzie wyższy. Chętni mogą ponadto zaopatrzyć swoją szafę w zabezpieczenia przed zbyt drastycznym zamknięciem drzwi, czy przed zbieraniem się kurzu we wnętrzach takowego mebla.

Uważnie dobieraj materiał konstrukcyjny pod budowaną we wnęce szafę. Do Najtrwalszych należy drewno, które jest jednak dość drogie. Tańszą, ale równie wytrzymałą opcją będą płyty laminowane. Zdecydowanie niepewnym tworzywem wybieranym na szafy wnękowe są płyty wiórowe czy pilśniowe, które mogą łatwo ulegać odkształceniom. Takie tanie szafy pod zabudowę mogą nie spełnić swojej funkcji w przypadku chęci uzyskania długowiecznego życia szafy i długotrwałego jej użytkowania.

Wynajęcie specjalisty do zaprojektowania szaf w sypialniach i innych pokojach czasem jest opłacalne. Wybierzmy taką opcję, by dowiedzieć się, gdzie jaki rodzaj szaf warto zamontować, gdzie stworzyć je według zalecanych, a gdzie według własnych pomysłów. Także jak zaaranżować półki i ile wieszaków jest nam rzeczywiście potrzebnych. Również do wykonania całego projektu szafy wnękowej, która doskonale spełni swoje zadanie.